Per Saecula

GRUPA ODTWÓRSTWA HISTORYCZNEGO

Taniec z duchami na Zamku w Wiśniczu

Dodano dnia 10 maja 2016

Muzeum Ziemi Wiśnickiej i Grupa Odtwórstwa Historycznego Per Saecula zapraszają 14 maja na NOC MUZEÓW na Zamku w Wiśniczu
zamek-nocą-3
Noc Muzeów to okazja do bezpłatnego zwiedzenia jednej z najpiękniejszych budowli rezydencjonalno – obronnych w Polsce – zamku w Nowym Wiśniczu.
Po raz drugi, w godzinach od 18.00 do 23.00 będą Państwo mogli pospacerować po zamkowych komnatach wsłuchując się w historię jego ciekawych losów oraz obejrzeć scenki rodzajowe „z życia zamku”.
W tym roku tematem przewodnim Nocy Muzeów będzie najsłynniejszy właściciel dóbr wiśnickich, wojewoda krakowski Stanisław Lubomirski, który nie tylko rozbudował zamek tworząc z niego okazałą siedzibę typu palazzo in fortezza, ale także u jego podnóża założył w 1616 roku miasto Nowy Wiśnicz, by po zwycięstwie pod Chocimiem zwieńczyć swe dzieło fundacyjne okazałym Klasztorem Karmelitów Bosych.
W tę wyjątkową noc Grupa Odtwórstwa Historycznego Per Saecula, w historycznych strojach, zaprezentuje XVII-wieczną musztrę, „Taniec z duchami” czy „Jugger” – turniej sprawnościowy. Noc Muzeów 2016 zwieńczy na dziedzińcu zewnętrznym pokaz ognia.
Start 14 maja o 18.00 – serdecznie zapraszamy!

VII Rycersko – Szlachecka Biesiada na Zamku w Wiśniczu

Dodano dnia 7 kwietnia 2016

Stowarzyszenie Grupa Odtwórstwa Historycznego Per Saecula ma przyjemność siódmy już raz zaprosić na Rycersko – Szlachecką Biesiadę na Zamku w Wiśniczu. Jak co roku, nasz historyczny piknik rodzinny, na którym każdy znajdzie dla siebie coś miłego, okraszony będzie kilkoma turniejami, pokazami, grami i zabawami, niewielką inscenizacją i innymi atrakcjami (w tym pokaz ognia na zakończenie, jeśli pogoda pozwoli). W czasie trwania Biesiady rozstawione będą liczne stanowiska rzemieślnicze, na których będzie można spróbować swoich sił.
Wszelkie szczegóły oraz plan wydarzenia będą stopniowo pojawiać się na naszej stronie, zatem śledźcie ją uważnie. A już teraz serdecznie zapraszamy 1go maja na Zamek Kmitów i Lubomirskich w Starym Wiśniczu!

PS Wszystkich odtwórców chcących wziąć udział w tym wydarzeniu prosimy o wysłanie zgłoszenia do 15 kwietnia na adres stowarzyszenie.gohps@gmail.com – planujemy, jak w latach ubiegłych, zapewnić wyżywienie uczestnikom, ale w tym celu musimy wiedzieć, ilu Was będzie.

>

Regulamin turnieju Szabli Bojowej Regulamin turnieju Łuczniczego
Szabla Łuk

Plakat Majówka 2016 [HDTV (1081)

Aktualizacja strony

Dodano dnia 17 marca 2016

Zwój [320x200]

Rozpoczął się nowy sezon! Słońce zaczyna się częściej pojawiać, oraz robi się coraz cieplej. Nie będziemy przypominać sobie co chwilę, o jakiś tam przymrozkach, czas zacząć przygotowania i rozpisać plan działania na nadchodzące miesiące. W tym roku będzie się działo!

Manewry Parva Armis, 13 marca 2016

Dodano dnia 15 marca 2016

Strzelnica Pasternik
W sobotę 13 marca nasza Grupa w licznym składzie uczestniczyła w manewrach. 12 osób stawiło się przed południem na Krakowskiej strzelnicy PASTERNIK, by tam przypomnieć sobie podstawowe zasady obsługi replik broni czarnoprochowej, zasady BHP przy posługiwaniu się taką bronią, oraz przy obchodzeniu się z czarnym prochem strzelniczym. Wiele nowych osób od nas nie miała nigdy wcześniej do czynienia z tego typu replikami, ale z uwagą słuchała pani instruktor Renatę Karską, a następnie przeszła do części praktycznej. Na koniec nauki, każdy oddał po kilka „pustych” strzałów z powyższych replik, i mógł przekonać się jak to wszystko działa.
Strzelnica Pasternik
Następnie wszyscy zebrani, a było nas ponad 30 osób udaliśmy się coś zjeść i ruszyliśmy na fort „MYDLNIKI” gdzie przeszliśmy do właściwej części manewrów, czyli do musztry. Trochu dreptania i przećwiczenie zagadnienia kontrmarszu, a dokładniej jego 3 typów.

Pogoda była jaka była, ale humory dopisywały wszystkim uczestnikom. Dziękujemy Parva Armis za zorganizowanie manewrów, oraz reszcie naszych przyjaciół, którzy tak licznie stawili się na manewrach. Do zobaczenia na kolejnych manewrach!

Warsztaty szewskie

Dodano dnia 13 marca 2016

Warsztaty

Jeden z członków naszego Stowarzyszenia organizuje w wolnych chwilach warsztaty z szycia butów z okresu średniowiecza. Podczas dotychczasowych 2 spotkań udało się przygotować dla chętnych wykroje podeszw, wyciąć je, oraz opracować wykroje przedniej części buta.
Życzymy wytrwałości i zapraszamy na kolejne spotkanie.

Bitwa pod Chocimiem 1621 – ZAPROSZENIE

Dodano dnia 16 września 2015


Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na trzecią edycję Bitwy pod Chocimiem 1621.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 3-4.10.2015

Więcej szczegółów dostępne na stronie wydarzenia.

PlakatChocim2015-2

Bitwa pod Chocimiem 1621 – formularz

Dodano dnia 7 sierpnia 2015

Wszystkich odtwórców (indywidualnych oraz grupy) chcących wziąć udział w wydarzeniu Bitwa pod Chocimiem 1621 prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz wysłanie go na adres stowarzyszenie.gohps@gmail.com w terminie do 13 września 2015.

Formularz zgłoszeniowy

—–

All reenactors (individual and groups) who want to take part in the event Battle of Chocim 1621 please fill out the application form and send it to the e-mail stowarzyszenie.gohps@gmail.com no later than 13 September 2015.

The application form

Dni Grunwaldu, 16-19 lipca 2015

Dodano dnia 20 lipca 2015

Grunwald2015_2

Przez długi czas wszystko wskazywało na to, że na tegorocznych obchodach Dni Grunwaldu zabraknie Per Saeculi, po raz pierwszy od sześciu lat, czyli początku naszej działalności. Niemalże w ostatniej chwili, po wielu kombinacjach, zmianach planów, ale za to, z nieznającym granic optymizmem, udało się zgłosić do obozu Artystów i Kuglarzy dwuosobową delegację z Wiśnicza. Magda i Rafał, tocząc zacięte boje o kilka wolnych dni, wyjechali finalnie w czwartkowe wczesne popołudnie, by późnym wieczorem(względnie nocą) dotrzeć na miejsce. Namiot stanął szybko, ustawiony ze sprawnością, jaką dysponują tylko zaprawieni w bojach obozowych rekonstruktorzy.
Piątkowy poranek był ciepły, choć nie upalny, zachęcało do spacerów po kramach i dalszego rozstawiania obozowiska. Po południu z wizytą zajechali Alicja i Jarek, zostawiwszy własny obóz na innej, odległej imprezie – konwencie Orkon. Wspólnie robione zakupy okazały się bardzo owocne mimo, że w tym roku kramów stanęło nad wyraz mało a te, które były, w większości oferowały podobne usługi(po raz kolejny zawiedziona wróciła Magda, która już trzeci sezon poszukuje kościanej leciutki…). Wieczór zwieńczyły walki bohurtowe oraz pokaz ognia, który rozpoczął się blisko północy. Wkrótce po jego zakończeniu Alicja i Jarek zapakowali swoje zdobycze i wyruszyli w dalsza podróż, natomiast Magda i Rafał zostali w obozie czekając na swoją nocną wartę.
Już pierwsze promienie słońca wskazywały, że sobota będzie dniem upalnym, być może po raz pierwszy od kilku lat uda się nawet przeżyć bezdeszczową, suchą bitwę a na polu nie będzie gubiło się butów w grząskim podłożu? Nadzieje te rozwiały się, kiedy tuz przed wymarszem nadeszła straszliwa burza, która zburzyła spokój, pozrywała wiaty i przemoczyła namioty. Nawałnica trwała zaledwie kilka minut, ale to wystarczyło by silny wiatr zerwał naszą wiatę i zmusił do jej złożenia. Rafał wyszedł już wtedy na pole bitwy, Magda zaś została w obozie doglądać dobytku. Wkrótce po ulewie wyszło słońce i bitwa przebiegała już wedle planu, spokojnie i słonecznie.
Czas po bitwie to w obozie Kuglarzy radosne przygotowania do wielkiej biesiady, tańców i kameralnego pokazu ognia. Jednak zmęczenie i ogromna ilość jedzenia skutecznie rozleniwiła obozowiczów i tańców było niewiele. Jeszcze próbowaliśmy rozruszać towarzystwo, nikt nie dołączył jednak do tańczącej Per Saeculi i na jednym tańcu zakończyliśmy nasze starania. Reszta wieczoru(i nocy) upłynęła na miłych rozmowach, żartach i wygłupach przy ognisku.

Grunwald2015_1

Niedzielnemu pakowaniu i pożegnaniom nie było końca. Rzeczy po wyjeździe jakoś tak więcej, chęci do pakowania dziwnie mniej, a znajomych twarzy, z którymi trzeba się pożegnać i wymienić jeszcze kilka zdań przed długą rozłąką z roku na rok coraz więcej.
Tym bardziej z niecierpliwością oczekujemy następnego lata i kolejnych Dni Grunwaldu, licząc na to, że tym razem uda się pojechać większą grupą.

XVI Festyn Parafialny, Bochnia 31 maja 2015

Dodano dnia 7 czerwca 2015

bochnia31 maja, z okazji Dnia Dziecka, nasza Grupa wzięła udział w Festynie Parafialnym w Bochni. Na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 na dzieci i dorosłych czekała moc atrakcji.
Policjanci na przykład sprawdzali umiejętności bezpieczeństwa w ruchu, strażacy szukali bohaterów zdolnych do poświęceń, Akademickie Gimnazjum w Bochni zorganizowało turniej Milionerów i wykrywacza kłamstw. Na odważnych czekały puzzle, którymi trzeba było udekorować ścianę szkoły, Najemnicy Bocheńscy dali szansę by bronić kraj, ratownicy medyczni uczyli, jak ratować życie, a harcerze jak zabezpieczyć rany. Można było zamienić się w poszukiwacza złota, zagrać w kosza lub poćwiczyć celność, segregując śmieci.
Nasza Grupa przygotowała kilka aktywności. Był zatem tor łuczniczy, z braciszkiem Johnem można było zmierzyć się w jego ulubionej zabawie, zręczni mogli zagrać w kubba lub boule. A dla spragnionych spokojniejszych wyzwań przygotowaliśmy kącik rękodzielniczy, w którym można było spróbować swoich sił w zaplataniu sznurków.
A to wciąż nie wszystkie atrakcje, które czekały na przybyłych.
Nad przebiegiem imprezy czuwali wolontariusze z I LO, a głównym sprawcą całego zamieszania był ks. Antoni Mulka.

III Noc Muzeów w Otwocku Wielkim, 15-17 maja 2015

Dodano dnia 20 maja 2015

otwock2W miniony weekend nasza grupa uczestniczyła również w Nocy Muzeów w Otwocku Wielkim. Byliśmy częścią dużego przedsięwzięcia. Nie tylko braliśmy udział w inscenizacji bitwy, ale udało się nam też zrobić krótki pokaz tańców dawnych wraz z warsztatami.
Całe wydarzenie było zorganizowane z myślą o zwiedzających i towarzyszyło mu wiele radości oraz uśmiechu. My, jako rekonstruktorzy, także spędzaliśmy bardzo przyjemnie czas w towarzystwie pięknej pogody oraz niesamowitych ludzi. Wieczory, a nawet noce, przesiadywaliśmy przy ognisku, rozmawiając i śpiewając. W komnatach pałacu Bielińskich w Otwocku Wielkim znajdowaliśmy chwilę na marzenia senne.
Niedzielną atrakcją stał się podkomorski namiot z basenem oraz sam Podkomorzy wypływający na dywanie z tegoż namiotu. Po krótkiej chwili zaskoczenia, wszyscy znajdujący się najbliżej tego pięknego tworu, rzuciliśmy się na pomoc w ratowaniu dobytku. konie1Sytuacja ta już stała się przyczynkiem do powstawania nowych legend o naszych wyjazdach, czyli „Jak to Szwed przeżył potop”. Niejedni zapowiadają kontynuację historii na kolejnym wyjeździe…
Cały wyjazd był niesamowitą przygodą, a co najważniejsze, nie zabrakło też kojarzonej z Otwockiem jajecznicy.
Nie zabrakło również turnieju szabli, którego faworytem był nasz Jarek, kolejny raz broniąc tytułu Pierwszej Szabli Rzeczypospolitej. Gratulujemy wygranej!
PS A po zakończeniu imprezy część towarzystwa skorzystała z okazji i wybrała się do Radachówki, żeby jeszcze czas jakiś pohasać na koniach. Fotorelacja (zarówno z głównej części jak i tego niespodziewanego dodatku) niebawem. Zaglądajcie do Galerii.

Działa na silniku WordPress | Skórka The Cloisters, tłumaczenie: PL Skórki Wordpress | Kanał RSS - wpisy  RSS - komentarze