Per Saecula

GRUPA ODTWÓRSTWA HISTORYCZNEGO

Bitwa pod Chocimiem 1621 – formularz 2017

Dodano dnia 12 września 2017

Wszystkich odtwórców (indywidualnych oraz grupy) chcących wziąć udział w wydarzeniu Bitwa pod Chocimiem 1621 prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz wysłanie go na adres stowarzyszenie.gohps@gmail.com w terminie do 21 września 2017.

Formularz zgłoszeniowy

—–

All reenactors (individual and groups) who want to take part in the event Battle of Chocim 1621 please fill out the application form and send it to the e-mail stowarzyszenie.gohps@gmail.com no later than 21 September 2017.

The application form

400-lecie nadania praw miejskich – zakończenie, Nowy Wiśnicz 11 czerwca

Dodano dnia 15 czerwca 2017

400lecie2017Odespaliśmy, odreagowaliśmy, możemy pisać…
W niedzielę oficjalnie zostały zakończone roczne obchody nadania praw miejskich Nowemu Wiśniczowi. Na takim wydarzeniu nie mogło nas zabraknąć. W tym roku, oprócz tego, co zwykle (znacie już nasze gry i zabawy? a może próbowaliście swoich sił w walce na bezpieczne szable go-now?) przygotowaliśmy również inscenizację ślubu staropolskiego. Organizatorzy Dni Wiśnicza i obchodów 400-lecia czyli MOK oraz Gmina, byli tak urzeczeni tym, co działo się u nas podczas „Chocimia”, iż zapragnęli, abyśmy choć w skromnym wydaniu zaprezentowali to wszystko jeszcze raz. Co było robić. Znaleźliśmy (wylosowaliśmy byłoby bliższe prawdy…) ochotników do ról Panny i Pana Młodych (Paulina i Rafał sprawili się wyśmienicie!) i przygotowaliśmy wszystko raz jeszcze. A na koniec… poprowadziliśmy wszystkich Wiśniczan w tanecznym korowodzie wokół Rynku. W rytmie poloneza każdy miał szansę dołączyć i choć przez chwilę poczuć się jak gość Młodej Pary…
A co czeka nas za rok? Tego nie wie nikt, ale wiadomo, że w Październiku kolejny raz spotkamy się na Chocimiu…

IX Turniej łuczniczy o grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry, Tarnów 10-11 czerwca

Dodano dnia 13 czerwca 2017

tarnow2017Kolejny intensywny weekend za nami. Na pierwszy ogień idzie turniej łuczniczy w Tarnowie. Obowiązkowy punkt programu na naszej mapie wydarzeń, które odwiedzamy. Na Marcińską Górę jeździmy od lat. Żeby spotkać się ze znajomymi, których nie uświadczymy nigdzie indziej, żeby postrzelać, żeby powalczyć z komarami… A nie, czekaj! W tym roku organizatorzy również wydali komarom walną bitwę i wygrali. Miło.
Tak czy inaczej podstawowym sensem pojawiania się w Tarnowie jest łucznictwo. Strzelanie tradycyjne oraz z domieszką szaleństwa. W tym roku chyba największą radością cieszył się „konik”. Widzicie? Organizatorzy starają się co roku czymś ciekawym nas zaskoczyć. A że teren jest duży, to miejsc do zaskakiwania wciąż jest sporo. Już nie możemy się doczekać i jesteśmy ciekawi, co zgotują nam za rok…

Dzień Dziecka na Zamku, Nowy Wiśnicz 3 czerwca

Dodano dnia 3 czerwca 2017

Ponieważ lubimy nasz Zamek, to angażujemy się nie tylko w wydarzenia, które sami organizujemy, ale również w różne aktywności przeprowadzane przez samo Muzeum. Tak było i tym razem. Z okazji Dnia Dziecka odbyło się spotkanie dla wszystkich pociech, a nasz kącik był jedną z atrakcji. Jak zwykle na wolnym powietrzu udostępniliśmy tor łuczniczy, bezpieczne szable oraz gry i zabawy.

I jeszcze raz wszystkim dzieciom – małym i dużym – życzymy wszystkiego najlepszego z okazji tego radosnego święta!

Dzień Dziecka, Damienice 2 czerwca

Dodano dnia 2 czerwca 2017

Pospolite ruszenie do damienickiej szkoły zwarte i gotowe stawiło się piątkowym popołudniem przed dzieciakami, żeby umilić im ten dzień. Jak zwykle przytargaliśmy ze sobą moc atrakcji, a śmiechom i zabawie nie było końca. Cieszymy się, że mogliśmy wywołać uśmiech na tych wszystkich buziach. Zatem… jeszcze raz wielu radosnych chwil dzieciaki!

Szturm Twierdzy Zamość, Zamość 26-28 maja

Dodano dnia 31 maja 2017

zamosc2017No i udało się. Wreszcie, po przerwie, wróciliśmy na Szturm. Wydarzenie tyleż barwne, co warte powrotów. Niektórzy by powiedzieli „ot bitwa jak bitwa, impreza jak impreza”, ale… jest w tym wydarzeniu minimum jedna rzecz bardzo szczególna. A jest to most. Most, który mogliśmy spalić! Tak, tak. Organizatorzy zadbali o to, aby pomiędzy brzegami fosy wokół fortu przerzucić drewniany most, który podczas nocnej bitwy można było spektakularnie puścić z dymem! Proszę, jak niewiele potrzeba odtwórcy do szczęścia. Trochę jedzenia, trochę dobrej pogody i coś, co można spalić. Tyle szczęścia!
Tak czy inaczej już knujemy i planujemy, jak pojawić się za rok i z czym „wybuchnąć”. Mamy nadzieję, że chodziac jeden plan wypali (jakie milutkie i ciepłe słowo…)

Tatai Patara, Węgry 19-21 maja

Dodano dnia 26 maja 2017

tata2017I kolejny rok z rzędu zdecydowaliśmy się wziąć udział w wydarzeniach organizowanych na Węgrzech. Tatai Patara jest festiwalem, na którym pojawiliśmy się już chyba 6, a może nawet 7 raz. I jak zwykle daliśmy się oczarować smakowitym zapachom roznoszącym się we wszystkie strony z rozstawionych wokół ruin straganików. W tym roku na szczęście pogoda ponownie dopisała, a panowie w bojowych nastrojach dzielnie stawiali czoła zachodnim żołdakom odpierając ich ataki na miasto. Choć i tak niezmiennie za wyśmienitość tego wyjazdu odpowiada znakomite towarzystwo Klingi i Parva Armis. Zresztą nie pierwszy i nie ostatni raz w tym sezonie staniemy w jednym szeregu…

VIII Rycersko-Szlachecka Biesiada na Zamku w Wiśniczu – podziękowania

Dodano dnia 4 maja 2017

majowka2017Majówka dobiegła końca, pogoda za oknem nas nie rozpieszcza, tym przyjemniej wspomnieć, iż na Biesiadzie świeciło słońce. Ale nie tylko słońce sprawiło, że całe przedsięwzięcie się udało.
Pragniemy w tym miejscu podziękować wszystkim przybyłym grupom, dzięki którym Majówka była tak barwna i różnorodna:
– Klub Oręża Dawnego Klinga
– Parva Armis
– Zagończykowa Kompanija
– Grupa Odtwórstwa Wczesnego Średniowiecza wraz i Kuźnią Borzywoj – Mikołaj Makowski
– Nowosądecka Szkoła Szermierki
– Podolski Regimen Odprzodowy
– Małopolska Zgraja Sarmacka
– Bogusław i Basia z Tarnowa
– Artur h. Kopaszyna
Nagłośnienia jak zawsze użyczył nam niezastąpiony Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu, a obiektu, na którym mogliśmy tak miło spędzić czas Muzeum Ziemi Wiśnickiej w Nowym Wiśniczu i Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu.
Wszystkim jeszcze raz gorąco dziękujemy!

PS Wybór zdjęcia – subiektywny. Argument – bo jest pocieszne. Autor zdjęcia – Iwo Borczuch.

Jubileusz 200-lecia I LO, Bochnia 25 kwietnia

Dodano dnia 26 kwietnia 2017

I kolejny raz przyszło nam stanąć w murach bocheńskiego liceum. Tym razem nasze pokazy tańca oraz szermierki uświetniły pierwszą odsłonę jubileuszu, którą szkoła zainaugurowała we wtorek sesją kazmierzowską. Nasze pokazy można było obejrzeć w przerwach między wykładami.
Wszystkim uczniom i absolwentom życzymy wielu wspaniałych sukcesów, a szkole kolejnych 200 lat bogatej działalności.

A już za 4 dni Majówka. Gotowi?

Światowy Dzień Rekonstrukcji Historycznej, Radom 23 kwietnia

Dodano dnia 25 kwietnia 2017

radom2017Zaprzyjaźniona Kuźnia Borzywoj, w porozumieniu z Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu, zadała pytanie, czy pomożemy w organizacji Światowego Dnia Rekonstrukcji Historcznej. No a jak przyjaciele pytają, to my nie odmawiamy. I tak oto całkiem tłusty skład (9 osób! widać wygłodzenie przed sezonem) stawił się niedzielnym porankiem na płycie radomskiego Rynku.
Jak minął nam dzień? Tradycyjnie! Przede wszystkich na tańcach, tańcach i jeszcze raz na tańcach. A poza tym można było pod naszym czujnym okiem powalczyć na bezpieczne szable go-now i pograć w różne gry. Pogoda dopisała, humory również. No a Mikołaj oraz muzeum sprawdzili się jako wspaniali gospodarze. Dziękujemy za zaproszenie.
PS Sezon oficjalnie uważamy za otwarty!

Działa na silniku WordPress | Skórka The Cloisters, tłumaczenie: PL Skórki Wordpress | Kanał RSS - wpisy  RSS - komentarze